Doskonała kondycja włosów – co jeść?

Każda kobieta marzy o tym, aby mieć piękne, lśniące włosy. Również panowie zwracają na to coraz większą uwagę. Natomiast, wiele z tych osób boryka się z problemem włosów łamliwych, wypadających, w nienajlepszej kondycji. Wówczas sięgamy chętnie po różnego rodzaju specyfiki, które mogą sprawić, że włosy będą w lepszym stanie.
Aczkolwiek, podstawą jest to, żeby przede wszystkim zadbać o swoją dietę,
ponieważ jest ona tutaj kwestią priorytetową. 

Co ma wpływ na kondycję włosów? 

Oczywiście, wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Każdy włos ma swój określony cykl życiowy i na ich utratę często nie mamy tak naprawdę żadnego wpływu. Należy jednak być bardziej czujnym, gdy zauważymy, że włosy wypadają szybko albo że dzieje się to nagle. Powody, dla których wypadają włosy mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Niezależnie zaś od przyczyny, warto pomyśleć o zdrowej diecie, ponieważ to ona ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie będą włosy. 

Włosy, podobnie jak skóra, paznokcie i zęby są odzwierciedleniem tego, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Po włosach szybko można zauważyć stosowanie używek, niedobory żywieniowe, a także to, jakie ktoś leki przyjmuje. Dlatego źle ułożona dieta, składająca się z niskiej jakości, przetworzonych produktów to jeden z głównych czynników, który osłabia kondycję włosa. 

Powody wypadania włosów to: 

 • zmiany hormonalne,
 • używki, 
 • medykamenty, 
 • promieniowanie ultrafioletowe, 
 • zakaźne choroby w obrębie głowy,
 • stres. 

Zdrowa dieta dla włosów 

Optymalnie skomponowana, pełnowartościowa dieta sprzyja utrzymaniu się silnych oraz zdrowych włosów. Na ich porost wpływ mają makroskładniki, witaminy oraz pierwiastki, które można dostarczyć spokojnie do organizmu właśnie z pożywieniem. Głównie chodzi
o białko, ze względu na to, że odpowiednia ilość protein jest kluczowa. Białko można do organizmu dostarczać zarówno z tłuszczami roślinnymi, jak i zwierzęcymi, wobec czego jest w czym wybierać. Niezbędne w zachowaniu doskonałej kondycji włosów są także antyoksydanty. Przeciwutleniacze wzmacniają bowiem ogólną odporność organizmu.
Można je znaleźć w wielu owocach i warzywach, czyli w tak zwanych superfoods.
Świeże i nieprzetworzone produkty z pewnością dobrze wpłyną na kondycję włosów. 

Za wzmocnienie włosów odpowiadają również witaminy: A, C, E oraz witaminy z grupy B. Można je przyjmować razem z pożywieniem, jak i zastosować odpowiednie suplementy. Ważne dla włosów są też pierwiastki: cynk, miedź oraz żelazo. Szczególnie zaś przy wypadających włosach należy skupić się na przyjmowaniu cynku, ponieważ jest on odpowiedzialny za stymulowanie keratyny, a więc białkowego budulca włosów.
Unikać należy natomiast złej jakości mięsa oraz żywności przesłodzonej i wysoko przetworzonej. 

Co jeść, aby zapobiec wypadaniu włosów? 

Białko można przyjmować do organizmu jedząc dobrej jakości mięso, które jest najlepszym źródłem protein i znajdują się w nim wszystkie cenne aminokwasy. Można też jeść rośliny strączkowe i białka pochodzenia roślinnego, kiedy nie je się na co dzień mięsa. Dobrą porcją białka są również ryby, dostarczające do organizmu zdrowych kwasów tłuszczowych. 

Przeciwutleniacze znajdują się w wielu warzywach i owocach. Można je znaleźć w: 

 • pomidorach, 
 • papryce,
 • melonach, 
 • wiśniach, 
 • czereśniach, 
 • borówkach. 

Witamina A przede wszystkim znajduje się w nabiale: jajkach, maśle, czy w mleku.
Ponadto, można ją znaleźć w czarnej porzeczce, kiwi, papryce oraz w szpinaku.
Witamina E znajduje się natomiast w produktach bogatych w tłuszcze: orzechach, nasionach,
czy w pieczywie pełnoziarnistym. Witaminy z grupy B, które warto zażywać, by włosy pięknie wyglądały znajdują się w wyrobach bogatych w białko: w strączkach oraz w mięsie. 

Cynk znajduje się w sezamie, wołowinie, albo w czekoladzie. Kiedy chcemy nadrobić niedobry miedzi, to należy sięgnąć po kakao, kaszę gryczaną albo natkę pietruszki.
Żelazo można zaś przyjmować z ryb, produktów sojowych oraz z kaszy jaglanej.
Podstawą w diecie jest wobec tego różnorodność. 

Kiedy tylko zauważy się pierwsze oznaki wypadania włosów, to należy zareagować od razu. Odpowiednia dieta wraz z dopasowanymi kosmetykami i zabiegami pielęgnującymi sprawią, że włosy będą tak piękne jak wcześniej. Optymalne zasady żywieniowe powinny więc stać się priorytetem.