Ranking dieta bez laktozy

1 miejsce CATERING
1 miejsce CATERING

Co to jest dieta bez laktozy?

Czym jest dieta bez laktozy? To coraz częściej spotykane w internecie pytanie. Temat laktozy zyskuje w ostatnim czasie na popularności, a to dlatego, że wiele osób jej nie toleruje. W takim razie jak działa dieta bez laktozy? Przede wszystkim dieta ta wiąże się z eliminacją laktozy, a co za tym idzie, wykluczeniem z diety mleka oraz produktów mlecznych fermentowanych. Jej działanie jest korzystne, ale dotyczy to wyłącznie osób, które nie tolerują laktozy. 

Przede wszystkim dieta bez laktozy eliminuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dieta skutecznie chroni przed infekcjami i alergiami pokarmowymi.

Zasady diety bez laktozy

Istnieją zasady diety bez laktozy, których trzeba przestrzegać. Dotyczą one głównie produktów zalecanych i zabronionych. Co jeść na diecie bez laktozy? W sklepach co chwilę pojawiają się kolejne produkty pozbawione laktozy. Zatem można łatwo dotrzeć do zamienników wielu produktów. Poza tym produkty dozwolone i zalecane na diecie bez laktozy to napoje roślinne, np. owsiane, sojowe, migdałowe, kokosowe, czy ryżowe. Można śmiało sięgać po masło bez laktozy, jogurty sojowe, sery bez laktozy, lody wegańskie, a także śmietanę kokosową. 

Czego nie można jeść na diecie bez laktozy? Jak już była mowa, należy unikać mleka, jogurtów, serków wiejskich i twarogu, czekolady. Produkty zabronione na diecie bez laktozy to dodatkowo śmietan, masło i lody. Trzeba unikać słodyczy, chipsów, sosów w proszku, wędlin orz pieczywa. Należy uważać, przyjmując leki, ponieważ w niektórych produktach leczniczych też może być obecna laktoza. 

Wiedząc już, czego nie powinno się jeść na diecie bez laktozy, nie pozostaje nic innego, jak tylko przystąpić do opracowania jadłospisu. 

Przykładowy jadłospis diety bez laktozy

Jadłospis bez laktozy może być różnorodny, bo tak naprawdę lista produktów, jakie można spożywać, jest długa. Decydując się na wspomniane zmiany żywieniowe, warto postawić na catering bez laktozy. To gotowe posiłki, które są dostarczane na czas, tak by móc rozpocząć dzień od zdrowego jedzenia. 

  • Śniadanie: bagietka z twarogiem bez laktozy i musem truskawkowym. 
  • II śniadanie: chleb żytni z pastą z groszku zielonego i pomidorem. 
  • Obiad: makaron w sosie bolognese posypany parmezanem. 
  • Podwieczorek: kasza manna z musem jagodowym i kokosem. 
  • Kolacja: pieczone pyry z gzikiem rzodkiewkowym bez laktozy. 

Skoro wiadomo już, jak powinna wyglądać dieta z nietolerancją laktozy, co jeść, a także jakie dania można przygotowywać, nie pozostaje nic innego, jak tylko zabrać się za komponowanie własnego menu.

Efekty i etapy diety bez laktozy

Osoby zainteresowane dietą bez laktozy powinny wiedzieć, że nie ma tu konkretnych etapów. Oczywiście zawsze warto stopniowo eliminować produkty z laktozą i w ich miejsce wprowadzać te bez laktozy, ale nie musi to przebiegać etapami. Jeśli jednak chodzi o efekty diety bez laktozy, te pojawiają się niemal natychmiast, po odstawieniu niewłaściwych produktów. Od razu daje się zauważyć brak dolegliwości trawiennych (biegunki, uczucie sytości, czy wzdęcia). Efektem stosowania diety jest też regulacja gospodarki wodnej organizmu. Co daje dieta bez laktozy, oprócz pozytywnego wpływu na organizm? Warto mieć na uwadze, że dieta bezlaktozy ma nawet wpływ na poprawę skóry, jej kondycję i wygląd. A więc, czy dieta bez laktozy jest zdrowa? Dla osób, które nie tolerują laktozy, przynosi same korzyści. Dzięki poprawnie zbilansowanej diecie, osoba, która ją stosuje, czuje się zdecydowanie lepiej. Pozwala ona wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości. Ważne jest tylko, by dieta bezlaktozowa była opracowana przez dietetyka, a posiłki przygotowywane zgodnie z jej zasadami. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia, a tym bardziej doświadczenia w gotowaniu, powinien zamówić catering dietetyczny bez laktozy

Zalety i wady diety bez laktozy

Dieta bez produktów mlecznych ma całkiem sporo zalet. Zalety diety bez laktozy są wystarczającą motywacją do sięgania po produkty bez mleka krowiego. Zatem co takiego pozytywnego ma jedzenie bez laktozy? Największym plusem jest to, że skutecznie eliminuje dolegliwości układu pokarmowego. Dzięki temu osoby na diecie funkcjonują zupełnie normalnie, choć muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Biorąc jednak pod uwagę to, jak niezwykle dokuczliwe mogą być dolegliwości wywoływane laktozą, przejście na zupełnie nowy jadłospis sprawia mniej kłopotu.

Dużo mówi się na temat tego, że mleko krowie i w ogóle nabiał jest zdrowy. Eliminacja tych produktów wiąże się automatycznie z pewnymi niedoborami. Dlatego trzeba koniecznie dobierać posiłki w taki sposób, aby dostarczały organizmowi to, czego najbardziej potrzebuje. Dla początkujących może to być problemem. Ale wystarczy zamówić catering dietetyczny, aby to wszystko sobie znacznie ułatwić. 

Nietolerancja laktozy dieta pudełkowa – catering

Dieta pudełkowa to najlepsze rozwiązanie dla osób, które właśnie dowiedziały się, że laktoza im szkodzi. Dobrze zbilansowana dieta bez białka krowiego, może przyczynić się do szeregu korzyści dla organizmu. Warto zatem zamówić catering, by nie szukać produktów bez laktozy i nie spędzać wielu godzin na gotowaniu. 

Nietolerancja laktozy dieta pudełkowa – catering

Osoby przystępujące do programu lojalnościowego firmy cateringowej, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki na catering. To dodatkowa motywacja do wyboru diety pudełkowej, zamiast samodzielnego gotowania. Warto uważnie prześledzić ranking cateringów, aby wybrać ofertę najlepszej firmy. 

Treść powstała na podstawie informacji przekazanych przez dietetyka klinicznego.