Ranking dieta foodmap

1 miejsce CATERING
1 miejsce CATERING

Co to jest dieta foodmap?

Zanim wyjaśnimy, czym jest dieta foodmap, musimy wspomnieć, czym w ogóle są fodmap. Otóż fodmap to grupa krótkołańcuchowych węglowodanów, które są słabo wchłaniane, ale za to szybko fermentują. W dodatku wyróżniają się wysokim ciśnieniem osmotycznym. Do fodmap zalicza się fruktozę, fruktany, laktozę, poliole, galaktany. 

U osób, które cierpią z powodu zespołu jelita drażliwego, spożywanie fodmap prowadzi do szeregu dolegliwości w obrębie brzucha. Zatem jak działa dieta foodmap? Odpowiednio zbilansowana dieta przygotowana zgodnie z określonymi zasadami, eliminuje wspomniane dolegliwości. Taka dieta pudełkowa to szansa na dobre samopoczucie. 

Zasady diety foodmap

Co jeść na diecie foodmap? Przede wszystkim to, co ma małą zawartość fodmap. Najczęściej wymienia się następujące produkty dozwolone i zalecane na diecie foodmap: bakłażany, fasolę szparagową, ziemniaki, marchew, ogórki, sałatę, paprykę, pomidory, cukinię. Inne dozwolone produkty, tym razem z kategorii owoce, to: banany, mandarynki, truskawki, maliny, winogrona, cytryny, ananasy. Jeśli chodzi o nabiał, dieta może być bogata w: mleko, ser żółty, fetę, mozzarellę, camembert. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby osoby będące na diecie sięgały po mąkę owsianą, kukurydzianą i ryżową, pieczywo bez pszenicy, żyta i jęczmienia, chleb orkiszowy, a także płatki (kukurydziane, owsiane), ryż, makaron. 

Czego nie można jeść na diecie foodmap? Z diety powinno się wykluczyć takie produkty jak: kalafior, zielony groszek, szparagi, karczochy, cebula, por, czosnek, buraki, grzyby. Produkty zabronione na diecie foodmap to też: jabłka, wiśnie, mango, suszone owoce, gruszki, śliwki, arbuz, brzoskwinie i nektarynki. Nie powinno się jeść na diecie foodmap mleka krowiego, jogurtów, twarogu, lodów i budyniu. Dużą zawartość fodmap mają też: mąka i pieczywo pszenne, żytnie i jęczmienne, płatki śniadaniowe i makarony pszenne, żytnie i jęczmienne. 

Zasady diety foodmap​
Zasady diety foodmap​ 2

Przykładowy jadłospis diety foodmap

Dieta foodmap na jeden cały dzień może wyglądać w następujący sposób:

  • Śniadanie: płatki owsiane na mleku owsianym z truskawkami i migdałami.
  • II śniadanie: ananas, winogrona i kiwi w formie sałatki. 
  • Obiad: łosoś przygotowany na parze podany z ryżem i pieczonymi warzywami (papryką i cukinią). 
  • Kolacja: ser mozzarella podany z pomidorami i pieczywem bezglutenowym. 

Tak powinna wyglądać dieta low foodmap. Jednak menu można przygotować na wiele sposobów, ponieważ z uwagi na zakres produktów możliwych do spożycia, ograniczenia w tej kwestii są małe. Wiadomo natomiast, że dużo wygodniej postawić na catering foodmap

Etapy i efekty diety foodmap

Etapy diety foodmap wyglądają następująco:

  • I etap to moment na ograniczenie produktów zawierających fodmap. Okres ten trwa 2-6 tygodni. 
  • II etap to ponowne wprowadzenie produktów, które zawierają fodmap. Trwa on 8-12 tygodni. 
  • III etap to personalizacja diety. Wówczas już wiadomo, które produkty szkodzą i na tej podstawie można dopracować dietę. 

Zaleca się, aby przez wszystkie te etapy przechodzić pod kontrolą dietetyka. Tylko wtedy będzie można liczyć na satysfakcjonujące efekty diety foodmap

Co daje dieta foodmap? Założeniem diety jest dobre samopoczucie spowodowane eliminacja produktów i tym samym fodmap, które szkodzą i wywołują dolegliwości zdrowotne. 

Czy dieta foodmap jest zdrowa? Skoro mowa jest o poprawie samopoczucia w wyniku stosowania tej diety, to można stwierdzić, że taka właśnie jest. Jest przede wszystkim stosowana w celach zdrowotnych.

efekty diety foodmap​ 2
efekty diety foodmap​

Zalety i wady diety foodmap

Dieta low foodmap ma zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o zalety diety foodmap, trzeba koniecznie podkreślić, że redukuje ona dolegliwości jelitowe. Poza tym zmniejsza częstość występowania wzdęć oraz bólu brzucha. Dieta zmniejsza stan zapalny i poprawia samopoczucie. 

A jakie wady diety foodmap występują w tym przypadku? Na pewno należy mieć na uwadze, że fodmap to nie tylko szkodniki, ale też cenne wartości dla organizmu. Fodmap to też prebiotyki. Osoby, które stosują te dietę, są z automatu narażone na spożywanie małej ilości błonnika, żelaza, wapnia, cynku i kwasu foliowego.

Przed wprowadzeniem zmian żywieniowych, warto sprawdzić, czy w tym przypadku akurat fodmap dieta przyniesie oczekiwane korzyści. Chodzi tu o konsultację dietetyczną. Dieta IBS fodmap wbrew pozorom nie jest dla każdego.

dieta dla mam
zalety diety foodmap​

Low fodmap dieta pudełkowa

Dieta eliminująca produkty foodmap może faktycznie przynieść korzyści dla organizmu, ale musi być opracowana zgodnie z jej zasadami. Czasem lepiej zamówić gotowy catering low foodmap, aby odpocząć od gotowania i zakupów, ale przede wszystkim mieć dostęp do prawidłowo przygotowanych posiłków. 

Wykorzystując kody rabatowe na catering, można mieć dostęp do cateringu w promocyjnej cenie. Specjalne zniżki na catering to dobra okazja, by zapłacić za cały miesiąc mniej i zyskać w ten sposób dodatkową korzyść. Warto z takich możliwości korzystać, ale trzeba mieć na uwadze, że nie każda firma je oferuje. 

W wyborze samego cateringu, jak i firmy cateringowej, może pomóc dobrze przygotowany ranking cateringów. W ten sposób można łatwiej wybrać właściwy catering dietetyczny i mieć pewność, że rzeczywiście jest warty wyboru. W rankingach uwzględniane są cateringi polecane przez osoby, które miały już okazję je stosować lub też stosują w dalszym ciągu. 

Informacje potrzebne do przygotowania artykuły pochodzą od dietetyka klinicznego.