Ranking dieta ketogeniczna

1 miejsce CATERING
1 miejsce CATERING

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, czyli popularna dieta keto, to sposób żywienia polegający przede wszystkim na ograniczeniu ilości węglowodanów. Jest dietą wysokotłuszczową, niskowęglowodanową i normobiałkową. Jak działa dieta ketogeniczna? Substratem do produkcji energii w tym przypadku są kwasy tłuszczowe. Tak zwanym paliwem są tłuszcze pochodzące z pożywienia, a także z tkanki tłuszczowej. 

Na pytanie, czym jest dieta ketogeniczna, można odpowiedzieć też w następujący sposób. Kiedy zapasy energii w formie zmagazynowanego glikogenu ulegają wyczerpaniu, dochodzi do wykorzystywania tłuszczy. Na tłuszczach tych równie dobrze pracuje mózg, jak i mięśnie. Glukoza odgrywa ważną rolę w produkcji erytrocytów. Organizm zapewnia sobie do niej stały dostęp, poprzez proces tak zwanej glukoneogenezy. Chodzi tu o produkcję glukozy z innych źródeł niż węglowodany. Procesy, które są związane z mechanizmem tej diety, zachodzą w wątrobie. 

Zasady diety ketogenicznej

Istnieje kilka wariantów diety ketogenicznej. Klasyczny wariant zakłada następujący rozkład podaży makroskładników: tłuszcze 90%, białko 8%, węglowodany 2%. Pozostałe warianty są już mniej restrykcyjne. 

Co jeść na diecie ketogenicznej? Tłuste mięsa i sery, także pleśniowe, które mają dużą zawartość tłuszczu. Tłuszcze muszą być zbilansowane pod względem kwasów tłuszczowych nasyconych, jedno oraz wielonienasyconych. Produkty dozwolone i zalecane na diecie ketogenicznej to oleje roślinne, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Chodzi tu o takie oleje jak olej lniany, z wiesiołka oraz olej z ogórecznika. Osoby, które są na tej diecie, mogą jeść jaja, jogurty, kefiry, mleko, owoce morza, warzywa (kalafiory, cukinie, brukselki, ogórki, brokuły, szparagi, jarmuż, pomidory). 

Czego nie można jeść na diecie ketogenicznej? Słodyczy, w tym słodkich napojów gazowanych, soków owocowych, płatków owsianych i śniadaniowych, kaszy oraz ryżu. Produkty zabronione na diecie ketogenicznej to także pieczywo oraz makarony. Ponadto nie powinno się jeść na diecie ketogenicznej warzyw, które zawierają skrobię, a więc ziemniaków, marchewki, buraków, batatów i dyni. Należy zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności, a do tego ograniczyć ilość spożywanych jagód, borówek, malin, truskawek, jeżyn i porzeczek. 

Dieta ketogeniczna
dieta keto

Przykładowy jadłospis diety ketogenicznej

Dieta ketogenna może wyglądać w następujący sposób. Oto przykładowy jadłospis na cały dzień:

  • Śniadanie: pasta jajeczna z dodatkiem pieczarek i sera. 
  • Obiad: wieprzowina po chińsku z surówką z kapusty pekińskiej z dodatkiem majonezu. 
  • Kolacja: tarta z jarmużem oraz boczkiem. 

To tylko przykład, a kombinacji menu dla osób na tej diecie może być wiele. Choć dieta ketonowa jest uboga w produkty, to jednak dzięki wiedzy i doświadczeniu kucharzy, może być bardzo różnorodna i smaczna. Dlatego warto sięgać po gotowy catering keto.

Etapy i efekty diety ketogenicznej

Warto wcześniej poznać wszystkie etapy diety ketogenicznej, aby mieć pewność, że faktycznie warto te zmiany żywieniowe wprowadzić do swojego życia. Najważniejszym jest tak zwana adaptacja. Polega na wprowadzeniu organizm w stan ketozy. W tym czasie dochodzi do stanu, w którym organizm czerpie energię już nie z glukozy, a z tłuszczu. Ten etap trwa od 4 do 6 tygodni. Często towarzyszy mu spadek energii i pogorszenie samopoczucia. Po tym czasie można już swobodnie balansować makroskładnikami. 

W takim razie, czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? To bardzo dobre pytanie. Otóż mówi się, że jest to najlepszy sposób na redukcję wagi. Jednak nie zaleca się jej każdemu, kto potrzebuje pozbyć się zbędnych kilogramów. By móc na nią przejść, trzeba mieć przede wszystkim dobre wyniki zdrowia. Trzeba też mieć świadomość, co daje dieta ketogeniczna, a na co może szkodzić. Przejdźmy zatem do jej zalet i wad, które wiele w tej kwestii wyjaśnią. 

Co jeść na diecie ketogenicznej

Zalety i wady diety ketogenicznej

Zalety diety ketogenicznej są następujące: dieta hamuje łaknienie i utrzymuje uczucie sytości przez długi czas. Ponadto uwalnia z uzależnienia od cukry, z czym wiele osób boryka się na co dzień. Ketogeniczna dieta niweluje spadek energii w ciągu dnia, zapewnia też krótszy czas nocnej regeneracji. Efekty diety ketogenicznej są widoczne już niedługo po jej wdrożeniu. Zwykle jest to spadek wagi na poziomie 1-2 kg po tygodniu stosowania. 

Wady diety ketogenicznej to samo to, że nie jest zalecana osobom z uszkodzoną wątrobą, a także chorującym na kamicę dróg żółciowych. Nie mogą jej stosować osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu. Po dłuższym czasie stosowania diety, zwykle pojawia się spadek energii, zmęczenie oraz problemy z koncentracją. Duża ilość spożywanych tłuszczy może doprowadzić także do rozregulowania perystaltyki jelit. Stosowana zgodnie z zaleceniami dietetyka i niezbyt długo, może pomóc w redukcji wagi i nie powinna szkodzić. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że jest zdrowa. 

catering keto
catering keto

Dieta wysokotłuszczowa – gotowe posiłki w pudełkach

Dieta ketogeniczna catering to najlepsze rozwiązanie, na jakie można się zdecydować, w przypadku podjęcia decyzji o przejściu na nowe zasady żywienia. Chodzi tu nie tylko o wygodę, czy oszczędność. Bo faktycznie jest to szybki dostęp do gotowych posiłków i też duża oszczędność pieniędzy, chociażby ze względu na kody rabatowe na catering. Jednak bardziej chodzi o to, że gotowy catering dietetyczny jest przygotowywany przez specjalistów. Doświadczonych kucharzy współpracujących z dietetykami. W efekcie tego posiłki, jakie dostarczają, są odpowiednio przygotowane, różnorodne, smaczne. Dieta pudełkowa w pewnym sensie zwiększa bezpieczeństwo osób, które się na nią zdecydowały. 

Dieta pudełkowa ketogeniczna to starannie przygotowywane posiłki, dostarczane pod wskazany adres. Warto wybrać firmę, która kładzie duży nacisk na jakość i dostarcza catering ketogeniczny zgodny z zaleceniami dietetyków. W tym celu dobrze jest przejrzeć ranking cateringów. To najszybszy sposób na dotarcie do rzetelnego dostawcy. 

Warto też sprawdzić, czy na wybrany catering dietetyczny ketogeniczny przysługuje jakiś rabat. Czy są zniżki na catering, zarówno pierwszy, jak i kolejne. Czasem rabaty są naliczane już na pakiety startowe. 

 

Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym.