Ranking dieta bezglutenowa
Co to jest dieta bezglutenowa ?
Wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z problemem nietolerancji glutenu. Zatem zjadanie produktów, które je zawierają, prowadzi do powstania szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Stąd powstała dieta bezglutenowa, która ma pomóc tym osobom. Czym jest dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa opiera się na wyeliminowaniu produktów spożywczych zawierających gluten. Lista takich produktów jest bardzo długa, ale w ich miejsce wprowadzane są zamienniki. Jak działa dieta bezglutenowa? Zapewnia dobre samopoczucie osobom, które cierpią na celiakie albo mają alergię na gluten. Co najważniejsze, taką dietę można wprowadzić na każdym etapie życia. Często taka konieczność objawia się u najmłodszych. Dieta bez glutenu jest bezpieczna, a stosowana przez odpowiednie osoby,
Zasady diety bezglutenowej
Główną zaletą diety bezglutenowej jest eliminacja glutenu, czyli produktów, które zawierają pszenicę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto i orkisz. Choć dieta ta wiąże się z szeregiem wyrzeczeń, trzeba wiedzieć, że istnieje wiele zamienników, dzięki którym można skomponować całkiem smaczne i ciekawe menu na cały dzień.
W takim razie co jeść na diecie bezglutenowej? Należy sięgać po wszystko, co nie zawiera glutenu. Produkty dozwolone i zalecane na diecie bezglutenowej to między innymi proso, ryż, sorgo, kukurydza, gryka, tapioka i amarantus. Będąc na tej diecie śmiało można sięgać po owoce i warzywa, rośliny strączkowe, mleko, produkty mleczne, ryby, mięso, wędliny oraz inne przetwory bezglutenowe. Co więcej, podczas przygotowywania posiłków można również wykorzystywać mąkę bezglutenową.
Czego nie można jeść na diecie bezglutenowej? Trzeba wystrzegać się produktów mącznych, czyli tych produkowanych z użyciem standardowej mąki. Produkty zabronione na diecie bezglutenowej to pieczywo (bułki, chleby, ciabatty, chałki). Z diety należy wykluczyć wyroby cukiernicze, zarówno ciastka, jak i ciasta. Nie powinno się jeść na diecie bezglutenowej kaszy, makaronów, słodyczy oraz produktów, które zawierają słód. Zabronione jest też picie alkoholu.
Przykładowy jadłospis diety bezglutenowej
Ponieważ obecnie w sprzedaży jest coraz więcej rozmaitych zamienników, osoby na diecie bezglutenowej mogą bez problemu przygotować dania na cały dzień, tydzień i miesiąc. Przykładowy jadłospis bezglutenowy może wyglądać w następujący sposób:
- Śniadanie: sałatka z brokułem, jajkiem, kukurydzą podana z bułką bezglutenową.
- II śniadanie: koktajl truskawkowy z miodem i miętą.
- Obiad: indyk w sosie bazyliowym z komosą i warzywami na parze.
- Podwieczorek: deser twarogowo-miodowy z herbatnikami bezglutenowymi i musem jabłkowo-agrestowym.
- Kolacja: chakalaka z kaszą gryczaną.
Pomysłów na przygotowanie jadłospisu na cały dzień jest dużo więcej. Warto jednak uprościć sobie sprawę, zamawiając catering bezglutenowy.
Etapy i efekty diety bezglutenowej
Dla wielu osób przejście na dietę bezglutenową może być nieco trudne. W końcu wiąże się to z eliminacją wielu produktów. Jednak pozytywne nastawienie może być bardzo pomocne. Stąd istotne są etapy diety bezglutenowej. Do zmian żywieniowych najlepiej podejść etapowo. Najpierw dbając o to, aby dieta była lekkostrawna. Najlepiej, aby posiłki były gotowane albo przygotowywane na parze, pieczone, czy duszone. Wraz z biegiem czasu, osoby na tej diecie doświadczają odbudowy błony śluzowej jelita. Trudno jednak powiedzieć, kiedy pojawią się pierwsze efekty diety bezglutenowej. W głównej mierze zależy to od stopnia zniszczenia kosmków i wieku.
Co daje dieta bezglutenowa? Bezglutenowa dieta zapewnia lepsze samopoczucie, bo eliminuje dolegliwości towarzyszące spożywaniu produktów zawierających gluten. Jednak wiąże się automatycznie z pewnymi niedoborami żywieniowymi. Stąd bardzo ważne jest, aby jadłospis na każdy dzień był przygotowany profesjonalnie i z dbałością o najmniejsze detale. Dzięki temu wartości utracone z powodu eliminacji, zostaną dostarczone do organizmu poprzez spożywanie innych produktów. Warto raz jeszcze rozważyć catering bez glutenu.
Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa? Dieta została opracowana nie bez powodu. Ma pomagać osobom chorym i nietolerującym glutenu. Zatem w pewnym sensie jest zdrowa, jeżeli jest stosowana przez właściwe osoby.
Zalety i wady diety bezglutenowej
Jeśli chodzi o zalety diety bezglutenowej, trzeba zacząć od tego, że eliminuje ona zaburzenia wchłaniania, problemy trawienne, a także zaburzenia skórne. Może prowadzić nawet do zagojenia błony śluzowej dwunastnicy. Ma korzystny wpływ na zdrowie osób, które borykają się z różnymi problemami ze strony układu pokarmowego, np. mają celiakię.
Wady diety bezglutenowej są przede wszystkim takie, że dieta wraz z eliminacją glutenu prowadzi do niedoboru wapnia, żelaza, błonnika, magnezu, a także kwasu foliowego. Trzeba więc uzupełniać je w inny sposób. Choć wybór produktów bezglutenowych jest coraz większy, wysokie są też ich ceny. Często bardziej opłaca się dieta pudełkowa bezglutenowa, niż samodzielne gotowanie.
Dieta pudełkowa bez glutenu – smacznie, zdrowo i tanio
Dieta bez glutenowa jest dla wielu osób niemałym wyzwaniem. Trzeba najpierw wybrać przepisy, następnie rozejrzeć się za produktami bezglutenowymi, a później jeszcze spędzić wiele godzin w kuchni. Ci, którzy nie mają zdolności kulinarnych, mają tym bardziej duży problem. Dlatego catering dietetyczny jest naprawdę najlepszym rozwiązaniem.
Dieta pudełkowa to starannie przygotowane posiłki, gotowe do zjedzenia tuż po odpakowaniu. Są tworzone przez kucharzy, na bazie najlepszych składników i według instrukcji wykwalifikowanych dietetyków. Zatem posiłki te są zdrowe i smaczne.
Teraz wiele firm oferuje specjalne kody rabatowe na catering, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Najczęściej zniżki na catering są zależne od ilości zgromadzonych punktów w programie lojalnościowym. Punkty zbiera się za zamówienia, ocenianie posiłków, polecanie diety znajomym.
Nie każda dieta bezglutenowa pudełkowa musi wyglądać identycznie. Ważne jest, aby przygotowując posiłki, wykorzystywać odpowiednie produkty. By wybrać najlepszą firmę oferującą dietę w pudełkach, warto prześledzić ranking cateringów.
Artykuł został napisany na podstawie informacji przekazanych przez dietetyka klinicznego.