Ranking dieta wegańska

1 miejsce CATERING
1 miejsce CATERING

Co to jest dieta wegańska?

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zmiany żywieniowe, powinien dokładnie dowiedzieć się i zrozumieć, czym jest dieta wegańska. Nawet najmniejsze błędy popełnione w zakresie żywienia, mogą doprowadzić do tego, że organizm będzie źle reagował, a to z kolei wpłynie na gorsze samopoczucie. Zatem wyjaśnijmy, na czym polega, a dopiero później, jak działa dieta wegańska

Dieta wegańska nie powinna być mylona z wegetarianizmem, co niestety często się zdarza. Weganizm jest tylko odmianą wegetarianizmu. Na czym polega dieta wegańska? Dieta ta polega na spożywaniu posiłków przygotowywanych na bazie roślin. Ten sposób żywienia wyklucza posiłki mięsne, a także produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Wegańska dieta pudełkowa

Zasady diety wegańskiej

Wiadomo już, że kuchnia wegańska wyklucza produkty mięsne i pochodzenia zwierzęcego. W takim razie co jeść na diecie wegańskiej? Akceptowane są owoce oraz warzywa, a także rośliny strączkowe typu fasola, groszek, soczewica, czy ciecierzyca. Ponadto produkty dozwolone i zalecane na diecie wegańskiej to również makaron, ryż, pieczywo, orzechy, kiełki, tofu, napoje roślinne oraz nasiona. W codziennym menu mogą znajdować się glony morskie, grzyby, albo na przykład ser z mleka sojowego. Jak widać, dieta ta wcale nie jest uboga. 

Czego nie można jeść na diecie wegańskiej? Jak już była mowa powyżej, dieta zdecydowanie wyklucza drób i każdego rodzaju inne mięsa, ryby oraz owoce morza. Co więcej, produkty zabronione na diecie wegańskiej to jaja. Są przecież produktami pochodzenia zwierzęcego. Nie powinno się jeść na diecie wegańskiej mleka oraz produktów mlecznych, produktów, które zawierają żelatynę wieprzową, a nawet miodu. Osoby decydujące się na tę dietę muszą zarazem pamiętać o tym, aby nie stosować leków oraz kosmetyków wyprodukowanych na bazie tkanek zwierzęcych. 

Ze względu na eliminację wielu produktów, warto zastanowić się, czy nie lepsza będzie w tym wypadku gotowa wegańska dieta pudełkowa dostępna w wielu firmach cateringowych. 

Przykładowy jadłospis diety

Dieta wegańska jadłospis ma mimo wszystko całkiem bogaty. Z użyciem wielu produktów można tworzyć ciekawe kompozycje dań na cały dzień. Choć dużo łatwej jest jednak zdecydować się na catering wegański. Nie tylko nie trzeba gotować, ale też można przede wszystkim zapewnić sobie stały dostęp do smacznych i prawidłowo zbilansowanych posiłków. Oto, jak może wyglądać menu na cały dzień:

  • Śniadanie: pasta pomidorowa z białej fasoli z ziołami, podana z pieczywem i ogórkiem zielonym.
  • II śniadanie: deser z herbatnikami, jogurtem kokosowym, z dodatkiem wiśni. 
  • Obiad: pulpety z ciecierzycy i kaszy jaglanej polane sosem wegańskim śmietanowo-pietruszkowym, z ogórkiem konserwowym. 
  • Podwieczorek: kasza manna kakaowa z musem borówkowym posypana gorzką czekoladą. 
  • Kolacja: zapiekanka ziemniaczana z soczewicą i beszamelem z dodatkiem sosu pomidorowego i rukoli. 

Wygląda całkiem apetycznie, więc pomimo iż dieta wegan wiąże się z rezygnacją z wielu produktów znajdujących się w standardowej diecie, wcale nie musi oznaczać nudnych i niesmacznych posiłków. Trzeba tylko umiejętnie je przygotować. Dlatego dieta pudełkowa wegańska jest faktycznie bardzo dobrym rozwiązaniem. 

kuchnia wegańska
dieta pudełkowa wegańska

Etapy i efekty diety wegańskiej

Jeśli chodzi o etapy diety wegańskiej, nie ma konkretnych zaleceń. Jednak faktycznie warto podejść do wdrażania tych zmian etapowo. A więc najpierw nastawić się psychicznie, później powoli eliminować produkty, których nie powinno się jeść będąc na diecie wegetariańskiej, a w ich miejsce wprowadzać zamienniki lub po prostu te produkty, które są wskazane. 

Co daje dieta wegańska, gdy jest prawidłowo zbilansowana? Efekty diety wegańskiej pojawiają się niemal natychmiast. Obserwuje się przypływ energii, dobre samopoczucie, a także zdrowie. Dieta nierzadko prowadzi też do redukcji wagi. Bo zawiera wyłącznie produkty spożywcze, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Eliminuje zaś te, które szkodzą zdrowiu i prowadzą do rozwoju wielu różnych chorób. Zatem czy dieta wegańska jest zdrowa? Stosowana zgodnie z jej zasadami, jest zdrowa. Bo choć eliminuje wiele produktów, dostarcza cenne składniki w inny sposób, między innymi poprzez właściwą suplementację. 

Wegańska dieta pudelkowa to stały dostęp do zdrowych posiłków, przygotowywanych zgodnie z powyższymi zasadami. Dlatego chcąc mieć pewność, że stosowna dieta jest taka, jak być powinna, lepiej od razu sięgać po catering. Wówczas pierwsze efekty nowych nawyków żywieniowych nastąpią niemal natychmiast. 

etapy diety wegańskiej

Zalety i wady diety wegańskiej

Zalety diety wegańskiej są zauważalne bardzo szybko. Na pewno zaliczyć do nich trzeba zmniejszenie śladu węglowego, emisji gazów cieplarnianych, a także zużycia wody i erozji gleby. Jednak to nie wszystko, bo wiele dobrego dieta ta zapewnia organizmowi. Dieta dla wegan chroni przed rozmaitymi chorobami, takimi jak nadciśnienie, choroby układu krążenia, czy cukrzyca typu 2. Wegański catering dietetyczny może również prowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej, hemoroidów, nowotworów, a także zaparć i bardzo powszechnego teraz problemu – otyłości. 

Jakie są w takim razie wady diety wegańskiej? Dieta nie zawiera witaminy B12 i D, a także kwasów tłuszczowych omega-3. Brakuje w niej również jodu, żelaza, witamin oraz cynku. W związku z tym trzeba dostarczać te cenne składniki w inny sposób, na przykład poprzez właściwą suplementację. 

Dieta wegańska pudełkowa ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad. Warto jednak wcześniej skontaktować się z dietetykiem, aby sprawdzić, czy obecny stan zdrowia pozwala na stosowanie się do zasad tej diety. 

Catering dietetyczny wegański – stały dostęp do smacznych i zdrowych posiłków

Dieta wegańska pudełkowa to sposób na szybki i wygodny dostęp do starannie zbilansowanych i pomysłowo przygotowanych posiłków. Catering dietetyczny jest dostarczany prosto pod wskazany adres, zawsze na czas. Posiłki są opracowywane przez dietetyka, a przygotowywane przez doświadczonych kucharzy. Dzięki temu dieta pudełkowa cieszy się tak dużą popularnością. 

Kody rabatowe na catering

Wszyscy zainteresowani w wielu firmach mogą liczyć na zniżki na catering. Daje to możliwość dostępu do zdrowych posiłków na cały dzień po znacznie niższej cenie. Chcąc dotrzeć do firmy z najatrakcyjniejszą ofertą, warto prześledzić ranking cateringów

Dieta pudełkowa wegańska to najlepszy sposób na dostęp do posiłków przygotowanych w zgodzie z zasadami tej diety. Warto zatem rozejrzeć się w Internecie i wybrać gotowy wegański catering, bez konieczności samodzielnego gotowania i spędzania wielu godzin na zakupach. 

Artykuł powstał z pomocą informacji przekazanych przez dietetyka klinicznego. catering wegański