Ranking dieta sokowa

1 miejsce CATERING
1 miejsce CATERING

Co to jest dieta sokowa ?

Dieta sokowa polega na piciu napojów przygotowanych na bazie owoców i warzyw. Wyklucza ona zarazem pokarmy stałe. A dokładniej czym jest dieta sokowa? Dieta ta jest rodzajem diety alternatywnej. Ma na celu obniżenie masy ciała, a także działanie prozdrowotne oraz poprawę samopoczucia. Należy również podkreślić, że detoks sokowy wiąże się z mocnymi ograniczeniami kalorii. 

Wiadomo już mniej więcej, jak działa dieta sokowa. Zatem jakie są jej zasady, co można jeść, czego nie wolno spożywać i jakich efektów można się spodziewać? Wszystko w poniższych akapitach.

Zasady diety sokowej

Jeśli chodzi o wspomniane zasady tej diety, można opisać to w następujący sposób. Dieta oczyszczająca może trwać od 3 do 5 dni. Nie wolno stosować jej dłużej, niż 7 dni. Dziennie osoba będąca na diecie musi wypijać 5-6 soków. Dzienna porcja soków powinna dostarczać około 1000 kcal. 

Co jeść na diecie sokowej? Do przygotowania soków można wykorzystywać warzywa i owoce. Produkty dozwolone i zalecane na diecie sokowej to takie owoce jak: gruszki, limonki, jabłka, banany, pomarańcze, jagody, porzeczki, brzoskwinie. Jeśli chodzi o warzywa, mogą to być: ogórki, marchewki, jarmuż, sałata, liście pietruszki. 

Czego nie można jeść na diecie sokowej? Z diety należy wykluczyć posiłki stałe. Produkty zabronione na diecie sokowej to produkty zbożowe, a także niektóre warzywa. Zatem nie powinno się jeść na diecie sokowej roślin strączkowych oraz bogatych w skrobię ziemniaków i batatów. 

Najprościej jest jednak zdecydować się na gotowy catering sokowy. Wówczas nie trzeba niczego przygotowywać samodzielnie. 

Fitness Catering kupon rabatowy
dieta sokowa zasady

Przykładowy jadłospis diety sokowej

Dieta oczyszczajaca może wyglądać w następujący sposób: 

  • Śniadanie: koktajl z banana, pomarańczy, liści szpinaku i jabłka. 
  • II śniadanie: sok z marchwi, brzoskwiń z dodatkiem kurkumy. 
  • Obiad: koktajl z awokado, brokułów, ogórka, kiwi. 
  • Podwieczorek: sok z buraka, selera i dodatku soku z cytryny. 
  • Kolacja: koktajl z groszku zielonego, selera i jabłka. 

Taki detox sokowy może szybko wpłynąć na funkcjonowanie organizmu i błyskawiczne oczyszczenie go z toksyn. Dlatego nie może trwać zbyt długo. Dieta pudełkowa oczyszczająca to propozycja dla osób zdrowych, które nie mają przeciwwskazań do jej stosowania. 

Etapy i efekty diety sokowej

Ta sprawdzona dieta oczyszczająca jelita powinna przebiegać w pewnych etapach. Są można powiedzieć trzy etapy diety sokowej. Należy przegotowywać się do niej stopniowo, eliminując te produkty z diety, których w niej być nie powinno. Po kilkudniowym picu wyłącznie samych soków, co uznaje się za drugi etap, trzeba stopniowo z tego etapu wychodzić. Trzeci etap to wychodzenie z diety. W tym czasie trzeba stopniowo wprowadzać produkty sprzed diety. Należy jednak robić to w taki sposób, aby wprowadzając do codziennego menu dania, nie były szkodzące dla organizmu i nie doprowadziły do stanu, który zmusi do ponownego wprowadzenia detoksu sokowego. 

Nie trzeba już więc wyjaśniać, co daje dieta sokowa. Zapewnia oczyszczenie organizmu z toksyn. Mówi się, że jest to dieta oczyszczająca wątrobę, ale też dieta oczyszczająca organizm w całości. 

Pytanie tylko, czy dieta sokowa jest zdrowa? Wiążą się z nią korzyści i wady. Warzywa i owoce wykorzystywane do przygotowywania soków są zdrowe i mają dużo witamin, ale dieta ogólnie jest uboga, mało kaloryczna. Na szczęście najlepsza dieta sokowa trwa tylko 3-5 dni, więc bardzo nie zaszkodzi. 

dieta sokowa etapy
dieta sokowa efekty

Zalety i wady diety sokowej

Zalety diety sokowej są następujące: pobudza wątrobę i nerki do pracy, dostarcza witaminy zawarte w warzywach i owocach, zawiera dużo antyoksydantów wzmacniających organizm, sok zawiera małe ilości błonnika (jest lekkostrawny), prowadzi do utraty wagi. 

Wdy diety sokowej to: mała ilość białka i tłuszczu, ryzyko odczuwania głodu, ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, nie wszystkie warzywa i owoce można wykorzystać do przygotowania soków. Przestrzeganie zasad tej diety jest dla wielu osób wyjątkowo trudne. 

W związku z powyższym każdy sam musi zdecydować, czy sokowy detox jest dla niego, czy jednak powinien z niego zrezygnować. Jednym dieta detoks sokowy przyniesie korzyści, komuś może zaszkodzić. Wskazana jest zatem konsultacja dietetyczna.

dieta sokowa
dieta sokowa zalety

Detoks sokowy catering

Dieta sokowa oczyszczająca z jednej strony jest bardzo prosta i wydaje się, że nikt nie powinien mieć problemu z przygotowaniem soków. Z drugiej zaś często pojawia się kłopot, jakie warzywa i owoce ze sobą łączyć i w jakich proporcjach. Dlatego taki post sokowy lepiej stosować pod okiem specjalistów. Jeszcze lepiej postawić na detox sokowy catering

Profesjonalna dieta oczyszczająca z toksyn jest przygotowywana przez dietetyków we współpracy z kucharzami. Firmy oferujące catering dietetyczny mają specjalne zalecenia od dietetyków, na podstawie których opracowują posiłki i dostarczają je klientom w postaci gotowej już do spożycia. 

Kuracja sokowa wcale nie jest droga, biorąc pod uwagę to, z czego składają się posiłki i ile czasu trwa. Mimo to można jeszcze zgarnąć specjalne kody rabatowe na catering, które upoważniają do kolejnych zniżek. Nie każda firma oferuje zniżki na catering, dlatego trzeba rozejrzeć się za tą, która ma je w swojej ofercie. 

Z pomocą przy wyborze firmy cateringowej oraz gotowego cateringu śpieszy ranking cateringów. Podpowiada, która dieta pudełkowa, jaką firmę cateringową wybrać. 

Artykuł został opracowany zgodnie z informacjami przekazanymi przez dietetyka klinicznego.