Jaki wpływ na dietę ma indeks sytości?

Wysoki indeks sytości ma wpływ na skuteczność diety odchudzającej. Wybór odpowiednich produktów prowadzi do spadku wagi, a z drugiej strony pomaga przetrwać ten trudny czas, jakim jest proces odchudzania. Sprawdź, czym jest wspomniany wskaźnik i które produkty spożywcze wyróżniają się najwyższym indeksem. 

indeks sytości

Co to indeks sytości?

Indeks sytości to charakterystyczny wskaźnik, który pozwala ustalić, jak długo po spożyciu konkretnego produktu utrzymuje się uczucie sytości. Pomaga on opracować skuteczną i bezpieczną dla organizmu dietę odchudzającą. Produkty, które mają wysoki indeks sytości wyróżniają się dużą objętością i zarazem niską gęstością energetyczną. 

Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych możemy śmiało stwierdzić, że to właśnie dzięki produktom charakteryzującym się wysokim indeksem sytości, proces odchudzania jest o wiele łatwiejszy i skuteczniejszy. Co więcej, osoba, która się odchudza, nie odczuwa negatywnych skutków deficytu kalorycznego. 

Niektórzy mylą produkty zawierające wysoki indeks sytości z produktami charakteryzującymi się wysokim indeksem glikemicznym. Nie są to jednak te same wskaźniki. Pierwszy z nich dotyczy uczucia sytości, a drugi stężenia glukozy we krwi. Zatem to dwa zupełnie różne zagadnienia. 

indeks sytości tabela

Indeks sytości tabela, czyli które produkty mają wysoki indeks sytości?

Produkty, które charakteryzują się wysokim indeksem sytości, to produkty z dużą zawartością białka, węglowodanów i błonnika. Zgodnie z tym, co radzą dietetycy, należy jeść tylko to, co nie zawiera pustych kalorii. Zjadanie odpowiednich produktów, czyli tych o wysokim indeksie sytości, dostarcza organizmowi to, co dla niego niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. 

W książkach poświęconych tematyce zdrowego żywienia mówi się, że najbardziej sycą te produkty, które nie zostały mocno przetworzone. Świetnym przykładem są ziemniaki. Ugotowane i w czystej postaci wyróżniają się wysokim indeksem sytości. Są zatem dobrym wyborem między innymi dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak gotowane ziemniaki to nie wszystko. Produktów, które charakteryzują się wysokim indeksem sytości jest znacznie więcej. 

Produkty zawierające wysoki indeks sytości – tabela

PRODUKTINDEKS SYTOŚCI W %
winogrona162
banan177
pomarańcza202
grejpfrut154
gotowane ziemniaki323
ser gouda225
gotowana kasza jęczmienna206
gotowane jaja150
popcorn154
pieczona fasola168
stek wołowy176
biały chleb100
chleb pełnoziarnisty157
owsianka209

Biorąc pod uwagę informacje z tabeli można wnioskować, iż osoba na diecie jedząc przykładowo chleb pełnoziarnisty zamiast białego, zapewni sobie uczucie sytości przez znacznie dłuższy czas. Podkreślamy więc raz jeszcze, że niezwykle ważne jest, aby przywiązywać dużą wagę do produktów, z których będą przygotowywane posiłki. 

indeks sytości w diecie

Jak wykorzystać indeks sytości produktów w układaniu menu?

Układając dietę na odchudzanie, należy skupić się na produktach zawierających wysoki indeks sytości. Zadanie nie jest proste, ponieważ wymaga dostosowania się do pewnych zasad i przede wszystkim kierowania się pewnym zasobem wiedzy. Dlatego zdecydowanie lepiej jest poradzić się w tej kwestii dietetyka. Dietetyk podpowie, jaki jest indeks sytości dla produktów spożywczych, a nawet zaproponuje gotowy jadłospis. 

Drugą, jeszcze wygodniejszą opcją jest catering dietetyczny. Zamawiając dietę do domu, otrzymuje się gotowe już posiłki, przygotowane na bazie odpowiednich składników. Nie trzeba gotować samodzielnie, a wcześniej robić zakupów. To duża oszczędność czasu, a nawet pieniędzy. Najważniejsze jednak jest to, że spożywane posiłki zapewniają uczucie sytości przez długi czas. 

Dieta pudełkowa jest dziś na wyciągniecie ręki. Zamówienie można złożyć chociażby przez Internet. Zaletą gotowych posiłków dostarczanych w pudełkach jest to, że nie tylko zapewniają odpowiedni poziom sytości, ale też są bardzo różnorodne. W efekcie tego dieta nie jest nudna i łatwiej jest przetrwać proces odchudzania, wiążący się z szeregiem wyrzeczeń.