Koenzym Q10 to związek, który naturalnie występuje w organizmie, dokładniej w błonach komórkowych ludzi, a także zwierząt i roślin. Warto poznać jego właściwości oraz wynikające z nich działanie lecznicze. Dziś tę cenną dla organizmu substancję można suplementować. Odpowiednie preparaty są na wyciągnięcie ręki, dostępne w każdej aptece.
Co to koenzym Q10?
Koenzym Q10 to substancja witaminopodobna, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek i tym samym całego organizmu. W łańcuchu oddechowym wewnętrznej błony mitochondrialnej, bierze udział w wytwarzaniu energii komórkowej. Ponadto bierze udział w transferze elektrolitów pomiędzy błonowymi kompleksami enzymatycznymi.
Suplementacja koenzymu Q10 jest bardzo popularna, szczególnie wśród osób z problemami sercowo-naczyniowymi, chorobami neurodegeneracyjnymi, przy zmęczeniu i spadku energii. Zaleca się ją również osobom starszym. Osobom w podeszłym wieku poleca się suplementy o dużym stężeniu tej cennej dla organizmu substancji. Jest to najczęściej 300 mg.
Obecnie koenzym Q10 można dostać w formie suplementu, praktycznie w każdej aptece i w niejednym sklepie. Produkt ten występuje w postaci tabletek lub kapsułek. Choć często można trafić także na krople. Informacje dotyczące sposobu stosowania koenzymu Q10 znajdują się na opakowaniu bądź w ulotce. Zwykle jest to 1 kapsułka dziennie. Specjalne zalecenia może przekazać też lekarz. Osoby, które nie wiedzą, jaki koenzym Q10 wybrać i jak go stosować, powinny skontaktować się ze specjalistą.
Do niedoboru koenzymu Q10 mogą doprowadzić procesy fizjologiczne, a także patologiczne. Jeśli chodzi o te drugie, są to kardiomiopatia, nadciśnienie, zatrucie, czy na przykład długotrwałe stosowanie leków przeciwnowotworowych. Problem z niedoborem koenzymu Q10 może mieć zatem każdy, niezależnie od wieku czy płci. U niektórych osób zaleca się regularne uzupełnianie tej substancji.
Koenzym Q10 – działanie
Głównym działaniem koenzymu Q10 jest produkcja energii. To dzięki niemu ciało efektywnie funkcjonuje, a same komórki są zdolne do regeneracji i odnowy. Ponieważ działa także jako przeciwutleniacz, chroni komórki przed uszkodzeniem, do jakiego mogą prowadzić wolne rodniki powstające pod wpływem stresu, promieniowania UV, a nawet zanieczyszczeń środowiska.
Koenzym Q10 ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie serca. To między innymi dzięki poprawie wydajności energetycznej mięśnia sercowego, a także ochronę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ta niezwykle cenna substancja pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca. Niejednokrotnie przeprowadzone badania wykazały, że regularna suplementacja koenzymu Q10 poprawia funkcję śródbłonka, zmniejsza stres oksydacyjny, a także poprawia produkcję energii w komórkach mięśnia sercowego.
Koenzym Q10 wykazuje się również pozytywnym działaniem na skórę. Odpowiada za utrzymanie jej elastyczności i jędrności. Substancja ta chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i tym samym skutecznie spowalnia proces starzenia się skóry. Regeneruje skórę, a co za tym idzie, poprawia jej wygląd oraz kondycję. Chroni przed zmarszczkami i zmniejsza widoczność już powstałych. Zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem słońca.
Ponadto koenzym Q10 pobudza aktywność psychiczną i do tego poprawia zdolność wysiłku intelektualnego. Bardzo wspomaga organizm w okresach rekonwalescencji. Dodaje energii przy chronicznym zmęczeniu i długotrwałym wysiłku fizycznym. Substancja ta bardzo dobrze chroni przed chorobami nowotworowymi, zwiększa odporność na wysiłek, ale też zmniejsza częstotliwość i intensywność bólów serca.
Koenzym Q10 – podsumowanie
Podsumowując, koenzym Q10 to substancja, która jest bardzo cenna dla organizmu. Dlatego osoby, które dostrzegają u siebie jego niedobór, powinny zadbać o regularną suplementację. Codzienne zażywanie kapsułki może przyczynić się do szybkiego wyregulowania poziomu koenzymu Q10 i powrotu do pełnej sprawności. Ważne jest tylko, by wybrać odpowiedni preparat. Suplement powinien przede wszystkim zawierać naturalny ubichinon.