Ranking dieta niskowęglowodanowa
Co to jest dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa jest jedną z najpopularniejszych diet dostępnych w ofercie firm cateringowych. Zamawiają ją głównie osoby, które uprawiają sporty wytrzymałościowe. Chętnie sięgają po nią osoby, które mają problem z przyswajaniem węglowodanów, a także osoby borykające się z cukrzycą i nadczynnością tarczycy. Dieta bezwęglowodanowa pomaga również w wielu innych chorobach.
Czym jest dieta niskowęglowodanowa? Dieta low carb polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów. W ich miejsce wprowadza się natomiast większą ilość tłuszczu oraz białka. Aby przekonać się, jak działa dieta niskowęglowodanowa, trzeba dokonać zmian proporcji makroskładników, w tym tłuszczów. Tłuszcze pokrywają od 25% do 45% całodziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Zasady diety niskowęglowodanowej
Low carb dieta wcale nie jest tak skomplikowana, jak początkowo się wydaje. By jednak cieszyć się jej efektami, trzeba przestrzegać zasad dotyczących prawidłowego żywienia. Co jeść na diecie niskowęglowodanowej? Jeśli chodzi o produkty mleczne, mogą to być jogurty, sery i twaróg. Jajka można spożywać bez ograniczeń. Produkty dozwolone i zalecane na diecie niskowęglowodanowej to owoce, ale tylko te, które mają małą zawartość cukru. Zalicza się do nich śliwki, jagody, truskawki, cytryny, maliny oraz wiśnie. Produkty niskowęglowodanowe, czyli dozwolone warzywa to brokuły, cukinie, papryka, ogórki, kalafior, bakłażan, pomidory, oliwki, szparagi, sałata, brukselka. Mięso oraz ryby można jeść bez ograniczeń. W diecie mogą znajdować się orzechy, pestki oraz nasiona, poza nasionami strączkowymi.
Czego nie można jeść na diecie niskowęglowodanowej? Dieta wymaga wykluczenia bananów, ananasów, mango, gruszek oraz jabłek. Ponadto produkty zabronione na diecie niskowęglowodanowej to buraki, marchewka, kukurydza, ziemniaki, a także pozostałe warzywa, które zawierają duże ilości węglowodanów. Produktów zbożowych też nie powinno się jeść na diecie niskowęglowodanowej.
Skoro wiadomo już, co jeść, a jakich produktów należy unikać, nie pozostaje nic innego, jak przygotować jadłospis na cały dzień. Poniżej przykładowy catering low carb.
Przykładowy jadłospis diety niskowęglowodanowej
Dzienne menu przygotowane zgodnie z zasadami tej diety, może wyglądać następująco:
- Śniadanie: croissant maślany z twarogiem z serka brie i wędzonym kurczakiem.
- II śniadanie: koktajl wiśniowy z dodatkiem czekolady.
- Obiad: ryż z warzywami, kalmarami i kurczakiem.
- Podwieczorek: dietetyczne białe michałki.
- Kolacja: sałatka z jajkiem, pieczoną dynią oraz grzankami bez glutenu.
Pomimo rezygnacji z glutenu, niskowęglowodanowa dieta umożliwia spożywanie różnorodnych i ciekawych dań.
Etapy i efekty diety niskowęglowodanowej
Dieta nisko węglowodanowa powinna być stosowana etapowo. Etapy diety niskowęglowodanowej są następujące:
- szybka redukcja masy ciała (menu oparte na białku zwierzęcym),
- utrwalenie efektów uzyskanych w pierwszym etapie (menu zawierające białko pochodzenia roślinnego),
- ochrona organizmu przed efektem jo-jo (w menu mogą pojawić się węglowodany oraz tłuszcze).
Jeśli chodzi o efekty diety niskowęglowodanowej, trzeba koniecznie wymienić redukcję wagi. Co daje dieta niskowęglowodanowa? Obniża ciśnienie tętnicze, a także poprawia kontrolę glukozy we krwi. Dieta generuje szereg korzyści, ale nie powinno się stosować jej zbyt długo. A więc czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa? Stosowana przez osoby, dla których została opracowana i pod kątem zdrowotnym, przynosi organizmowi same korzyści. Ważne jest jednak, aby menu było opracowane przez dietetyka.
Zalety i wady diety niskowęglowodanowej
Redukcja stanów zapalnych, regulacja poziomu glukozy we krwi, czy podwyższony poziom sytości to tylko niektóre zalety diety niskowęglowodanowej. Ma ona korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu obarczonego szeregiem chorób, ale też na wygląd, ponieważ dieta tego rodzaju prowadzi do spadku wagi.
Oczywiście tak jak każdą dietę, tak i tę, należy stosować z umiarem. Jeśli więc chodzi o wady diety niskowęglowodanowej, trzeba wymienić możliwość krótkotrwałego stosowania. Mała ilość błonnika charakterystyczna dla tej diety może prowadzić do dokuczliwych zaparć. Brak konkretnej ilości węglowodanów prowadzi do spadku energii i koncentracji. Zatem przed przystąpieniem do stosowania tej diety, trzeba ustalić, co tak naprawdę jest najważniejsze i na czym komu najbardziej zależy.
Dieta pudełkowa low carb
Aby mieć pewność, że zjadane każdego dnia posiłki są przygotowane zgodnie z zasadami diety low carb, najlepiej zdecydować się na catering niskowęglowodanowy. Posiłki dostarczana przez firmy cateringowe są przygotowywane przez doświadczonych kucharzy, a nad menu pracują wykształceni dietetycy. Wspólnymi siłami proponują klientom smaczne, zdrowe, prawidłowo zbilansowane posiłki, które są gotowe do spożycia tuż po ich otrzymaniu.
Kody rabatowe na catering
Catering dietetyczny low carb to nie tylko wygoda, bo nie trzeba przygotowywać posiłków samodzielnie. To też korzyści finansowe. Tym bardziej, że są różne zniżki na catering. Najczęściej są otrzymywane w ramach programu lojalnościowego. Wystarczy zbierać punkty za polecanie cateringu i ocenianie posiłków. Punkty te wymienia się na rabaty.
Catering dietetyczny dopasowany do indywidualnych potrzeb
Dieta pudełkowa to sposób na posiłki dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Firmy cateringowe umożliwiają wybór kaloryczności posiłków, dzięki czemu są one wystarczające i nie powodują przejedzenia. Mają wówczas właściwy wpływ na organizm.
Szukając dobrej oferty, warto prześledzić ranking cateringów. To najszybszy sposób na dotarcie do atrakcyjnych cenowo, ale też smacznych diet przygotowywanych przez specjalistów.
Nie masz pomysłu na posiłki? Dieta pudełkowa niskowęglowodanowa jest dla Ciebie!
Tekst powstał z pomocą wykwalifikowanego dietetyka.